"

Nanotechnologie mění svět

31. 10. 2016 , aktualizace: 30. 10. 2017 Sdílej na Internetový časopis pro podnikání a franchising

Nanotechnologie je nový technický obor, který vytváří a využívá struktur materiálů v řádu nanometrů. Lidský vlas je 50 000krát silnější. Jde tedy o molekuly i atomy. 

Výzkum nanotechnologií zažívá po celém světě obrovský boom. Nanomateriály jsou hitem dnešní doby pro své unikátní vlastnosti: EU poskytuje 740 milionů eur pro výzkum v této oblasti. Odhaduje se, že do roku 2014 bude obrat s nanomateriály dosahovat 2,6 miliardy dolarů.

Obchodní potenciál této technologie se teprve začíná využívat. Nabízí nové produkty a postupy, nový život pro staré produkty. Dává příležitost mladým podnikatelům. Například výrobce markýz J. Schmitz z německého Emsdettenu zušlechťuje své produkty nanotechnologií.

Z nového materiálu Swela Sunsilk se pak dešťová voda jako z lotosového květu v perličkách odkutálí a ještě s sebou vezme špínu. Samočistící efekt na markýze nevydrží věčně. Pan Schmitz počítá s životností pět let. Oprava se nevyplatí, byla by příliš nákladná. Uživatelé markýz nemusí mít strach ze škodlivých účinků na zdraví.

Nanočástice jsou u markýz vázány v lepidle. Částice jsou sice nepatrné, ale kůží se do těla dostat nemohou.

Už žádný kámen ve sprchovém koutě!

Další použití našla firma Thiele Glas GmbH. Nanovrstva chrání skleněné stěny sprchovacích koutů před usazeninami vodního kamene a korozí a ulehčuje údržbu. Dnes takto upravuje polovinu svých výrobků.

Vrstvička na žehličkách

Německá Rowenta zase používá nonovrstvu u svých žehliček, se kterými je pak lehčí práce. Hightechmateriál lze přizpůsobit nejrůznějším požadavkům klientů. Např. kliky dveří v nemocnici lze opatřit vrstvou ničící choroboplodné zárodky.

Zdroj: Impulse Gründerzeit


Jinde na Internetový časopis pro podnikání a franchising


HLAVNÍ PARTNEŘI